Program Solidarnej Polski dla Elbląga!

Co jest najważniejsze dla mieszkańców? Praca chroniąca przed ubóstwem, stworzenie szerokich perspektyw działania w ramach rozwoju dzieci i młodzieży oraz zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa i uczciwości na każdym etapie życia.
Jakie posiadamy atuty? Elbląg jest naturalnym centrum dla regionu, posiadającym wiele walorów turystycznych, takich jak: Mierzeja i Zalew Wiślany, Kanał Elbląski łączący nasze miasto z pojezierzami czy tak zabytkowe miasta jak Malbork czy Frombork. Wokół Elbląga znajdują się Żuławy Wiślane i Wysoczyzna Elbląska.
Naszym atutem jest też bliskość granicy, która jest granicą między Unią Europejską a Rosją. W tym kontekście wielkiej wagi nabiera posiadanie portu morskiego i dogodnych połączeń drogowych. Do cennych atutów należy zaliczyć również funkcjonowanie w Elblągu kliku wyższych uczelni, a także aktywność mieszkańców wyrażająca się między innymi dużą ilością organizacji społecznych.
Jakie popełniono błędy? Elbląg nie może się otrząsnąć po skutkach reformy administracyjnej. Włączeniu naszego miasta do województwa warmińsko-mazurskiego towarzyszyło oderwanie Elbląga od regionu, z którym nasze miasto wiązało przyszłość. Poprzednie władze nie umiały wykorzystać potencjału Elbląga do pozyskania większej liczby inwestorów. Nie wykorzystano klimatu dla ewentualnych inwestorów w efekcie czego lokowali oni swoje środki i możliwości w innych miastach takich jak Kwidzyn czy Tczew. Nie będziemy wyliczać kolejnych błędów, zaniechań i niekompetencji poprzedników, gdyż naszym celem jest przede wszystkim wskazanie i wykorzystanie szans stojących przed naszym miastem i jego mieszkańcami.
Czego nam dzisiaj potrzeba? Elbląga, który będzie się cieszył rozwojem gospodarczym, w którym ludzie przy wsparciu Urzędu Miasta będą odnosić sukcesy dzięki efektywnemu wykorzystaniu wiedzy i doświadczeń. Elbląga zarządzanego sprawnie i uczciwie, w którym przetargi i konkursy będą odbywały się w sposób przejrzysty, a przedsiębiorcy i mieszkańcy mogli liczyć na pomoc władz. Elbląga, w którym z owoców rozwoju gospodarczego skorzystają także mniej zamożni mieszkańcy i słabsze ekonomicznie dzielnice, a przede wszystkim rodziny, które otrzymają wsparcie od władz miasta w wychowaniu dzieci oraz gwarancję godnych warunków życia i pomocy w trudnych sytuacjach. Elbląga, którego władze wspomagają przedsiębiorców w tworzeniu nowych miejsc pracy, szybko i sprawnie rozwiązują problemy mieszkańców miasta, a poza tym nie tolerują marnotrawienia publicznych pieniędzy i łamania prawa.

Nasze cele „dla Elbląga!

Naprawimy błędy poprzedników oraz będziemy kontynuowali ważne z punktu widzenia elblążan inwestycje, które należy pilnie dokończyć. 



1. Odpowiedzialność władz miasta. „Zaczynamy od siebie”.

Wprowadzimy program oszczędności w Urzędzie Miasta poprzez: 
- ograniczenie wydatków do niezbędnego minimum w ramach budżetu, który zostanie poddany audytowi wewnętrznemu.
- zmniejszymy wynagrodzenie Prezydenta Miasta.
- zmniejszymy liczbę wiceprezydentów.
- nie będziemy zatrudniać doradców, bo miasta na to nie stać. Doradzać będzie Rada Miejska i kompetentni urzędnicy.
- dokonamy przeglądu i korekty struktury organizacyjnej Urzędu Miasta oraz jego reorganizacji według rzeczywistych potrzeb mieszkańców.
- podejmiemy współpracę z miastami partnerskimi leżącymi najbliżej nas, by móc ograniczyć niepotrzebne dalekie wyjazdy zagraniczne.
- zatrzymamy marnotrawienie publicznych pieniędzy poprzez dopilnowanie zawierania korzystnych umów dla miasta o wykonanie określonych prac z możliwością wykonania poprawek w ramach gwarancji (wprowadzimy zasadę odpowiedzialności inwestycyjnej).

2. Stop korupcji i nepotyzmowi! 
Tylko otwarte, jawne i przejrzyste procedury przetargowe oraz konkursowe na stanowiska pracowników samorządowych, dostępne w internecie dają gwarancję rzetelnego i uczciwego ich przeprowadzenia. 
Musimy ograniczyć powiązania urzędników i władz miasta z gospodarką. Jest to najbardziej korupcjogenny splot powiązań, a w dodatku ogranicza dobroczynny wpływ konkurencyjności na efektywność gospodarowania. Elblążanie powinni mieć zaufanie do swoich władz. Dlatego system podejmowania decyzji, przede wszystkim finansowych, będzie przejrzysty i oparty na jawnych procedurach. System powszechnego dostępu do informacji zapobiegać będzie nadużyciom i korupcji. Internet będzie interaktywnym narzędziem komunikacji z mieszkańcami, elblążanie będą mogli zgłaszać w ten sposób swoje uwagi do władz. 

3. Wprowadzimy możliwość załatwiania spraw drogą elektroniczną, co znacznie usprawni współpracę mieszkańców z Urzędem Miasta.

4. Będziemy realizowali rozpoczęte projekty tj. „budżet obywatelski” oraz „Strategia Rozwoju Elbląga 2020+”, a ulepszając je naprawimy błędy poprzedników.

5. Będziemy promowali herb miasta jako markę opartą na tradycjach Elbląga. 

6. Będziemy prowadzić politykę sprzyjającą tworzeniu nowych miejsc pracy jak i zachowaniu już istniejących, traktując to jako najważniejsze zadanie finansowe i organizacyjne miasta poprzez:
- preferowanie mieszkańców zameldowanych w Elblągu przy procedurach naboru do urzędu i jednostek podległych miastu (Prezydent i Rada muszą poczuwać się do odpowiedzialności za mieszkańców, nawet jeśli znajdują dość powodów, by oskarżać władze państwowe czy wojewódzkie w Olsztynie o prowadzenie polityki nie sprzyjającej tworzeniu nowych, a zwłaszcza zachowaniu w Elblągu miejsc pracy w ogóle).
- maksymalne ułatwienie rejestracji działalności gospodarczej, 
- udzielanie przez urzędników kompetentnych porad oraz pełnych informacji dla interesantów pod hasłem „Masz własny plan stworzenia miejsca pracy dla siebie i innych, a nie wiesz jak to zrobić – my Ci pomożemy”. Urzędnik powinien pomagać w załatwianiu formalności i wspierać interesanta. 
- wspomaganie działań inwestycyjnych na każdym ich etapie, władze miasta powinny ułatwiać kontakty i poruszanie się po naszym mieście przedstawicielom firm polskich jak i zagranicznych, rozmawiać nawet z najmniejszymi firmami, które zdecydują się inwestować w Elblągu i tworzyć realne miejsca pracy dla elblążan, 

7. Organizując przetargi lub inne formy zlecania prac finansowanych ze środków publicznych dołożymy wszelkich starań, aby preferencje dotyczyły elbląskich firm zatrudniających elblążan. Innym istotnym aspektem na który będziemy zwracać uwagę jest gwarancja jakości i szybkość oraz nieuciążliwość wykonania zleconych prac jak również cena. Nie do przyjęcia jest bardzo długi cykl realizacji zleconych zadań szczególnie przy pracach drogowych, zbyt często dodatkowe koszty i utrudnienia spowodowane taką organizacją pracy ponoszą mieszkańcy Elbląga. 

8. Zakłady komunalne muszą być efektywne i pracować dla dobra miasta i elblążan. Przeprowadzimy reorganizację nieefektywnych zakładów komunalnych, co znacznie podniesie jakość wykonywanych usług i obniży koszty usług wykonywanych na rzecz mieszkańców. Tam gdzie jest nieefektywność wprowadzimy skuteczny system nadzoru, aby nie powtarzały się skandaliczne sytuacje, gdy kilkumilionowe straty w gospodarce komunalnej są niezauważane przez władze miasta. Każda niegospodarność musi być dokładnie rozliczona. Dokonamy restrukturyzacji ZBK.

9. „dla przedsiębiorców”
- Będziemy zdecydowanie wspierać rodzimych, elbląskich przedsiębiorców, tak małych jak i dużych, albowiem są oni najlepszą promocją naszego miasta.
- Wprowadzimy efektywny i przejrzysty system ulg w podatkach lokalnych. 
- Znacznie zmniejszymy podatki lokalne dla przedsiębiorców zatrudniających elblążan, a w obecnych czasach kryzysu, przedsiębiorcy którzy zatrudniają wyłącznie elblążan otrzymają adekwatne zwolnienie z podatków lokalnych. To sprawdzony sposób na zachęcenie pracodawców do zatrudniania. Obciążenia z tego tytułu będzie ponosił budżet miasta ale tylko pozornie, ponieważ w dalszej perspektywie jest to postępowanie racjonalne także z punktu widzenia dochodów budżetowych, gdyż powiązanie między bogaceniem się społeczeństwa, a wzrostem budżetu są w gospodarce oczywiste.
KONKRETNIE: przedsiębiorca zatrudniający elblążanina otrzyma ulgę w podatku lokalnym w wysokości 30% kwoty odprowadzonego podatku dochodowego za pracownika. Jeżeli przedsiębiorca będzie zatrudniał wyłącznie elblążan wysokość ulgi będzie wynosiła 60% kwoty odprowadzanego podatku dochodowego za pracownika. A więc jeżeli pracodawca zatrudni wyłącznie elblążan i na koniec miesiąca odprowadzi za nich podatek dochodowy w wysokości 1000 zł  to o kwotę 600 zł zapłaci mniejszy podatek lokalny!

10. „dla elblążan”
- Obniżymy czynsze i umożliwimy wykup mieszkań większej liczbie rodzin. 
- Wprowadzimy przejrzyste kryteria rozdzielania lokali komunalnych
- Poprawimy Program Mieszkaniowy. 
- Przeprowadzimy przegląd stanu faktycznego i prawnego nieruchomości stanowiących własność miasta.
- Będziemy wspierać budownictwo komunalne oraz społeczne dla młodych małżeństw. 
- Podejmiemy pilne działania ratowania Szpitala Miejskiego.
- Doprowadzimy do obniżenia opłat za wywóz śmieci.
- Wprowadzimy wraz z mieszkańcami spójny układ komunikacji publicznej. 
- wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską dla Elblążan. W perspektywie kilkuletniej wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską dla Elblążan, co jest nie bez znaczenia dla domowych budżetów. Obecnie nasza komunikacja miejska utrzymywana jest przede wszystkim z pieniędzy elblążan, gdyż znaczna większość wszystkich kosztów które składają się na nią, pochodzą z budżetu miasta. Elblążanie w większości ze swoich podatków utrzymują komunikację miejską. Znacznie mniejsza część stanowi wpływy ze sprzedaży biletów. Komunikacja miejska miałaby być bezpłatna tylko dla osób, które zameldowane są w Elblągu. Byłby to jeden z czynników zachęcających do meldowania się w Elblągu. To mieszkańcy Elbląga wspomagają budżet miasta, ponieważ to właśnie oni płacą podatki które zasilają miejską kasę. Im więcej Elblążan tym większe są przychody do budżetu miasta - podatki zostają w gminie w której mieszkaniec jest zameldowany. Bezpłatna komunikacja miejska już funkcjonuje w innych krajach m.in. w Talinie – stolicy Estonii. W Polsce przykładem są Żory, które wprowadzają bezpłatną komunikację miejską chcąc być atrakcyjnym miastem dla potencjalnych inwestorów tworzących miejsca pracy. Poważne firmy chcące inwestować tworzą ranking miast przyjaznych również pracownikom, więc bezpłatna komunikacja miejska ma wpływ na atrakcyjność lokalizacji firm. 
- Będziemy zdecydowanie wspierać rodziny. Wprowadzimy Kartę Dużej Rodziny.
- Będziemy prowadzili modernizację szkół i placówek oświatowych.
- Wprowadzimy program „Otwarta Szkoła”, jako lokalnej placówki kultury oferującej wybór zajęć pozalekcyjnych i aktywnego spędzania czasu wolnego naszych dzieci i młodzieży. Orliki czynne każdego dnia, tak aby sport dawał alternatywę spędzania wolnego czasu naszej młodzieży. Otwarte placówki sportowe z zajęciami dla dzieci i osób starszych. Wychowanie młodych elblążan to jedno z najważniejszych, najtrudniejszych i najbardziej ważnych zadań, które może realizować samorząd. Dlatego muszą znaleźć się środki na zajęcia pozalekcyjne w takim zakresie, by można nimi było objąć młodzież. Zajęcia te muszą stać się alternatywą dla pokus, spychających młodych ludzi na margines. Będziemy wspierać programy edukacyjne, sportowe i lokalne, które dla młodzieży będą pozytywną alternatywą.
- Opłata koncesyjna na sprzedaż alkoholu „kapslowa” będzie przeznaczona wyłącznie na organizacje młodzieżowe, przedsięwzięcia sportowe oraz działania lokalnych inicjatyw. Będziemy wspierać elbląskie kluby sportowe oraz organizacje młodzieżowe.
- Nie dla mandatów! Przekształcimy i zmienimy model Straży Miejskiej jako instytucji wspomagającej przestrzeganie porządku i bezpieczeństwa dla elblążan. Straż Miejska będzie dbała o porządek i ład w Elblągu oraz wspierała ofiary przemocy i przestępstw. Przyjmie rolę instytucji wsparcia dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Strażnicy na ulice - patrole piesze realnie chroniące elblążan i czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców w każdej dzielnicy. Straż Miejska ma czuwać i kontrolować zasady sprzedaży alkoholu zwłaszcza osobom nieletnim. Będzie współpracowała z lokalnymi organizacjami, wspólnotami mieszkaniowymi, itp.. Zacieśni się współpraca ze szkołami. Straż Miejska przejmie zadania ochrony budynków samorządowej użyteczności publicznej, tak aby nie było potrzeby wynajmowania firm ochroniarskich i niepotrzebnego marnotrawienie środków budżetowych. Koniec z wandalizmem i chuligaństwem. Wprowadzimy zasadę „Zero tolerancji”.
- Opieka społeczna będzie kierować pomoc do osób faktycznie potrzebujących. Będzie także współpracowała z organizacjami pozarządowymi.
- Stworzymy elbląskim działkowcom nieodpłatne stoiska do sprzedaży swoich produktów sezonowych. 
- Gwarantujemy działkowcom istnienie ogrodów. Ochronimy elbląskich działkowców przed likwidacją ogrodów działkowych. Przy zmianie ustawy o ogrodach działkowych pomożemy przy tworzeniu wspólnoty ogrodów, czyli coś na kształt wspólnot mieszkaniowych. Działkowcy użytkujący działki m.in. wybieraliby na zebraniu wspólnoty zarząd oraz radę społeczną ogrodu. Najbezpieczniejsza dla działkowców jest sytuacja, gdy o istnieniu ogrodu przesądza plan zagospodarowania przestrzennego. Dodajmy, że plan uchwalają radni, a realizuje prezydent miasta. Zatem w wyborach samorządowych działkowcy mogą wybrać takich, którzy będą reprezentowali ich interes. Gwarantujemy działkowcom, że ten teren byłby wówczas dla urzędników nie do ruszenia. 
- Obniżymy opłaty w strefach płatnego parkowania o połowę.
- Stawiamy na rozwój aktywności mieszkańców. Wiele problemów będziemy rozwiązywać przede wszystkim przez inicjowanie i wspieranie konstruktywnych działań obywatelskich.
- Będziemy chronić mieszkańców przed monopolistycznym narzucaniem cen lub niekorzystnych dla mieszkańców warunków. 
- Rozpoczniemy rewitalizację i przebudowę istniejących obiektów sportowo-rekreacyjnych w Elblągu takich jak basen miejski, czy tor łyżwiarski, aby uatrakcyjnić miasto pod względem turystycznym i podnieść jego rangę jako miasta opartego na silnych tradycjach sportowych przypominając o wspaniałych osiągnięciach naszych mieszkańców.

Inne nasze cele w skrócie...
- Uchwalimy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 
- Uporządkujemy sprawy własnościowe miasta, przez co zyskamy nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe.
Zlikwidujemy Spółkę Aquapark. 
- Podejmiemy prace nad utworzeniem rad dzielnic i wprowadzeniem inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. 
- Ożywimy działalność Portu Morskiego. 
- Będziemy wspierać elbląskie organizacje (stowarzyszenia, fundacje, kluby i grupy nieformalne).
Prezydent dostępny dla elblążan, który cykliczne będzie przeprowadzał spotkania z przedsiębiorcami oraz mieszkańcami na „Spotkaniach otwartych z Prezydentem”, na których omawiane będą szczegółowo aktualne problemy i pomysły mieszkańców jak również plany władz miasta. 

Nie wszystko można przewidzieć, zmiany w otoczeniu naszego miasta maja swoją dynamikę, pojawiają się nowe problemy z którymi na bieżąco będziemy radzić.
Elbląg 2013` Program KW Solidarna Polska.

Drodzy Elblążanie,
Program „dla Elbląga!” jest ambitny i dynamiczny. Nie ma w nim obietnic, ale bardzo konkretne rozwiązania, które mają elblążanom poprawić życie, a naszemu miastu przywrócić należną jemu rangę. Wszyscy kandydaci naszego komitetu podpisali się pod nim i są gotowi go realizować.

W ostatnich latach elblążanie odczuli skutki błędów i źle realizowanych projektów władz miasta, tych odwołanych w referendum czyli prezydenta i całej rady, jak również ich poprzedników. Zabrakło skutecznego systemu nadzoru nad publicznymi pieniędzmi i kredytami próbowano ratować ogromną dziurę w budżecie naszego miasta.

Prywatyzacje wielu elbląskich zakładów przeprowadzane w ostatnim ćwierćwieczu między innymi takich zakładów chociażby jak: Renoma, EZNS, Zakładów Motoryzacyjnych (Daewoo), Zakładów Piwowarskich (Elbrewery, a następnie sprzedaż Grupie Żywiec), czy Zamechu (ABB), nie zostały wykorzystane dla pozyskania inwestorów strategicznych. 
Władze Elbląga do dzisiaj nie wykorzystały możliwości ściągnięcia żadnych kluczowych inwestorów, a elbląski rynek pracy przeżywa niespotykany dotąd kryzys.
Również reforma administracyjna i włączenie Elbląga do województwa warmińsko-mazurskiego przyczyniła się do powolnej, ale jakże bolesnej dla naszego miasta marginalizacji.
Z tych faktów po latach wyciągamy jednak wnioski i proponujemy konkretne propozycje zmian w funkcjonowaniu miasta, które musi działać jak sprawny i zdrowy organizm dbający o swoich mieszkańców, gdzie niemożliwa będzie utrata kontroli nad zarządzanymi pieniędzmi.
Jeśli obdarzycie nas swoim zaufaniem, to nie będziemy musieli z goryczą wskazywać na inne miasta, które swoje atuty już wykorzystały, jak chociażby mniejszy Kwidzyn czy Tczew. Wręcz przeciwnie. Dołączymy do szeregu tych, którym inni będą gratulować inwestorów i nowych miejsc pracy, oraz tego, że będzie nas stać na realizację rozbudowanych programów, w tym społecznych, zdrowotnych i edukacyjnych.
Mamy świadomość, że podejmując się realizacji tego programu, przyjmujemy na siebie wielką odpowiedzialność. Wiemy, że w dzisiejszych czasach jak nigdy dotąd potrzebni są uczciwi, sprawni i otwarci ludzie, którzy z determinacją wezmą na siebie ciężar zarządzania Elblągiem.
Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne możliwości zagwarantują Elblągowi sukces.


W imieniu Solidarnej Polski w Elblągu
/-/ Paweł Kowszyński
Kandydat na Prezydenta Elbląga
Prezydent „dla Elbląga!”
Elbląg, dnia 25 maja 2013 roku.